Polski Fiat zamierza zaatakować rekord świata na 20 tys. km (Express Wieczorny, 17.05.1973) Drukuj Email


   Jak się dowiadujemy ekipa "Polskiego Fiata" zamierza zaatakować rekord świata w jeździe na 20 tys. km. Próba ta ma odbyć się na autostradzie wrocławskiej w dniu 9 czerwca.

   Rekord świata w tej próbie dla samochodów o litrażu do 1600 ccm należy od 1958 r. do "Simcy". Zawodnicy tej firmy osiągnęli wówczas przeciętną 116 km/godz. Później dwukrotnie próbował atakować ten rekord japoński "Datsun", a następnie trzy razy "Ford", ale zakończyło się to niepowodzeniem.

   Regulamin tego rodzaju prób opracowany przez Międzynarodową Federację Automobilową (FIA) jest bardzo surowy. Otóż w próbie, która trwa przecież ok. 5 dni może brać udział tylko dwóch kierowców. Nie wolno im korzystać z pomocy serwisu. Całą obsługę muszą wykonywać samodzielnie. To jeszcze nie koniec utrudnień. Zawodnicy mogą bowiem zmieniać tylko te części samochodu, które wiozą cały czas ze sobą.

   Na samą próbę przyjeżdża dwóch komisarzy FIA, którzy przez cały czas są na trasie i doglądają, aby regulamin był przestrzegany.

   Nie wytypowano jeszcze kierowców, którzy wezmą udział w próbie. Wszystkie szczegóły mają być uzgodnione w najbliższych dniach.

(kos)

 
 
rekord73_reklama_retro_01.png