Zaatakujemy rekord świata! (Gazeta Robotnicza, 21.05.1973) Drukuj Email


Sobiesław Zasada nie ma słów uznania dla organizatorów Rajdu Dolnośląskiego...

- Pod względem skali trudności i organizacji wszystkich odcinków stawiam go na równi z największymi i najlepiej zorganizowanymi rajdami, w których startowałem. Mogę tylko pogratulować działaczom Dolnośląskiego Automobilklubu. Każdy, kto ukończył rajd, może uważać się za bardzo dobrego kierowcę. Startuję w waszym rajdzie już chyba dwunasty raz i za każdym razem przychodzi mi jeździć na odcinkach zupełnie nieznanych, trudnych i ciekawych...

- Jaki plan następnych startów?

- 8 czerwca na podwrocławskiej autostradzie spróbujemy pobić rekord świata na 25 tysięcy kilometrów, jadąc na polskim fiacie 125, który nie będzie wiele odbiegał od wozu seryjnego. Rekord świata należy do francuskiej simci i wynosi 117,62 km/godz. Będzie to jazda non stop w ciągu pięciu dni. Weźmie w niej udział pięciu kierowców. Jutro będziemy dokładnie wybierali trasę.

- A potem...

- Mam w planie udział w rajdzie dookoła Europy (17 tysięcu kilometrów) przez NRF, NRD, Szwecję, Finlandię, ZSRR, Turcję, Grecję, Jugosławię, CSRS i Polskę; następnie w Press on Regadles w USA. Będzie to mój pierwszy występ w Stanach Zjednoczonych. Miałem jechać na porsche, ale chyba pojadę na polskim fiacie. Propaganda tego wozu, zwłaszcza wśród Polonii amerykańskiej, będzie miała duże znaczenie.

 
 
rekord73_reklama_retro_05.png