Polski Fiat zaatakuje rekord świata (Przegląd Sportowy, 25.05.1973) Drukuj Email


   Z inicjatywy naszego czołowego kierowcy Sobiesława Zasady, na autostradzie pod Wrocławiem w dniach od 15 do 23 czerwca, przeprowadzona będzie próba bicoa rekordu świata na dystansie 25 tys. km. Aktualny rekordwklasie 1100-1500 ccm należy do Simki Aronde i wynosi 117,61 km/godz. Aby pobić ten rekord, należy uzyskać wynik o 1 procent lepszy.

- Ustanowienie nowego rekordu leży w możliwościach Polskiego Fiata - powiedział S. Zasada - a samochód, którym dokonamy próby nie będzie różnił się zbytnio od seryjnego. Zastosuje się w nim inne przełożenia i większy zbiornik paliwa. Tak przygotowanym Fiatem można będzie jechać ze stałą prędkością 150 km/godz., co powinno wystarczyć do ustanowienia nowego rekordu. Oczywiście na powodzenie próby składa się wiele elementów.

Rekord Simki Aronde atakowało wiele samochodów a nawet angielski Ford Cortina i japoński Datsun nie zdołały go pobić.

   Przebieg bicia rekordu regulują odpowiednie przepisy Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA. Według nich wszelkie naprawy mogą byćdokonywane przy użyciu części, znajdujących się w samochodzie, a których waga nie przekracza 5 procent ciężaru pojazdu. Na trasie przewidziano jeden serwis główny, który przy użyciu powyższych części będzie mógł dokonywać napraw. W dwóch serwisach pomocniczych można będzie tylkjo uzupełniać paliwo, olej i wodę; wszelkich napraw mogą tutaj dokonywać wyłącznie kierowcy.

   Próba bicia rekordu jazdy długodystansowej przygotowana jest przy współudziale Zjednoczenia Przemysłu Gumowego "STOMIL", Telewizji i Fabryki Samochodów Osobowych.

   Zamiar pobicia rekordu S. Zasada zgłosił w Polskim Związku Motorowym, który zapewni niezbędny skład sędziowski. Nie wyklucza się przybycia także obserwatorów Międzynarodowej Federacji Samochodowej.

   Przeprowadzenie ataku na rekord spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony władz województwa wrocławskiego. Organizatorzy korzystać będą z pomocy Śląskiego Okręgu Wojskowego, MO i Wydziału Komunikacji WRN we Wrocławiu. Sędziować będą działacze z Automobilklubu Dolnośląskiego, każdy punkt sędziowski musi tak być usytuowany, aby kontrolujący nie tracili pojazdu z ocu na dłużej niż minutę.

   Długość prostej, na której kierowcy atakować będą rekord wyniesie 32,5 km. Sktualnie na autostradzie Wrocław - Legnica dokonuje się niezbędnych pomiarów, z dokładnością do 1/10000 długości trasy. W najbliższych dniach ogłoszone też zostaną nazwiska pozostałych 4-5 kierowcó, którzy wspólnie z S. Zasadą uczestniczyć będą w próbie. Od wszystkich zawodników wymagane będzie przede wszystkim maksymalne oszczędzanie pojazdu, stałapamięć o tym, iż trasa rekordu liczy aż 25 tys. km.

   Dążąc do osiągnięcia najlepszego wyniku w jeździe na 25 tys. km organizatorzy próby liczą na ustanowienie rekordów krajowych na dystansach 100,500, 1000, 5000 i 10 tys. km. (J)

 
 
rekord73_reklama_retro_06.png