"Polski Fiat 125p" zaatakuje rekord świata (Życie Warszawy, 25.05.1973) Drukuj Email


Informacja własna

   (P) Daleko zaawansowane są przygotowania do próby ataku na rekord świata na dystansie 25 tys. km., która odbyć się ma w przyszłym miesiącu na tzw. autostradzie wrocławskiej. Rekord szybkości na tym dystansie należy od 1958 r. do samochodu "Simca-Aronde" i wynosi nieco ponad 116 km na godz. Czy "Polskiemu Fiatowi 125P" uda się poprawić ten wynik - dowiemy się po trwającej blisko 9 dni próbie.

   Jednym z inicjatorów ataku na rekord świata jest Sobiesław Zasada - w próbie uczestniczyć będą także inni kierowcy m.in. z zespołu fabrycznego FSO.

   Trudność próby polega przede wszystkim na tym, że w trakcie jazdy kierowca sam musi dokonywać napraw i to wyłącznie posługując się częściami zabranymi ze sobą do samochodu. Ilość tych części jest ograniczona, można wziąć ładunek stanowiący 5 proc. wagi wozu, tj. ok 50 kg. Korzystać można jednak na trasie z pomocy serwisu np. przy zmianie opon, tankowaniu paliwa, wymianie oleju itd. Atak odbędzie się pod kontrolą międzynarodowej komisji sędziowskiej.

   Telewizja - patronująca tej imprezie - przeprowadzać będzie bezpośrednie transmisje z trasy. Próba - jeśli nie zajdą jakieś zmiany - rozpocznie się 15 czerwca. (dr)

 
 
rekord73_reklama_retro_04.png