Na "Polskim Fiacie" - 15 czerwca początek próby bicia rekordu świata (Słowo Powszechne, 29.05.1973) Drukuj Email


   Organizatorzy próby bicia rekordu świata na dystansie 25 tys. km - Zjednoczenie "Stomil", TVP i FSO ustalili ostatecznie termin rozgrywania imprezy. 15 czerwca o godzinie 16.50 na długą trasę wyruszy "Polski Fiat", kierowany przez naszego najlepszego zawodnieka rajdowego - Sobiesława Zasadę. S. Zasada, który jest inicjatorem przedsięwzięcia zgłosił już oficjalnie w Polskim Związku Motorowym chęć zaatakowania rekordu. PZM ma zapewnić skład sędziów, kontrolujących przebieg imprezy.

   Wraz z S. Zasadą udział w próbie bicia rekordu wezmą najprawdopodobniej następujący kierowcy: Wiesław Gawron, Robert Mucha, Ryszard Nowicki, J. Dobrzański, A. Jaroszewicz, F. Postawka, M. Sochacki, M. Varisella.

   Regulamin próby jest bardzo surowy. Kierowcy mogą naprawiać pojazd tylko przy użyciu wiezionych w samochodzie części zamiennych, których ciężar nie może przekraczać 5 proc. wagi pojazdu. Jeśli chodzi o przygotowanie "Polskiego Fiata" do trudnej próby samochód mieć będzie większy bak (ok. 85 litrów) i inne przełożenie. Pozwoli ono na utrzymywanie stałej prędkości 150 km/godz. przy 5 tys. obrotach/min. Podczas próby bicia rekordu świata w klasie 1100-1500 ccm przewiduje się ustanowienie rekordów krajowych na dystansie 100, 500, 1000, 5000 i 10.000 kilometrów. Podczas bicia rekordu "Polski Fiat" wyposażony będzie w ogumienie produkcji polskiej.

   Trudno w tej chwili mówić o szansach przedsięwzięcia. Aktualny rekord świata w klasie 1100-1500 należy do samochodu "Simca Aronde" i wynosi 117 km/godz. Aby pobić ten rekord należy dystans 25 tys. km przejechać co najmniej o 1 procent szybciej. Nie będzie to łatwą sztuką - ale ryzyko w przypadku jej powodzenia bardzo się opłaca. Choć nie zapominajmy, iż rekord "Simca Aronde" atakowało wiele samochodów - jak dotąd bezskutecznie. Najbliższy sukcesu był "Ford Cortina", który wprawdzie nie zdołał osiągnąć prędkości "Simci", ale jadąc dalej ustanowił rekord na 25 tys. mil. (jż)

 
 
rekord73_reklama_retro_02.png