Po rekord świata "Fiatem 125P" (Sztandar Młodych, 29.05.1973) Drukuj Email


   (INF. WŁ.) W piątek w telewizyjnej "Panoramie" Sobiesław Zasada zapowiedział pobicie przez kierowców FSO rekordu świata. Wyczyn polegać będzie na przejechaniu jednym wozem - Fiatem 125P - dystansu 25 tys. km z przeciętną szybkością ponad 117,6 km/godz. - tyle bowiem wynosi aktualny rekord, ustalony przez załogę francuskiej firmy "Simca". Polscy kierowcy chcą przystąpić do próby na autostradzie koło Wrocławia.

   W związku z tym zapytaliśmy zastępcę kierownika Wydziału Komunikacji Prezydium WRN we Wrocławiu, mgra Zdzisława Jaruchowskiego o stan trasy, na której ma się rozegrać oryginalny wyścig z czasem.

- Właśnie wczoraj zmierzyliśmy odcine autostrady, na której zorganicuje się próbę bicia rekordu. Zaczyna się on pod Wrocławiem. Długość jednego pełnego okrążenia wynosi 65,190 km i 65 cm. Tak dokładne zmierzenie trasy było możliwe dzięki Jelczańskim Zakładom Samochodowym dysponującym odpowiednim do tego urządzeniem. Obecnie trwa rysowanie planu autostrady, jeszcze dziś będzie on przesłany do PZMot. w Warszawie, zaś w tych dniach red. Eugeniusz Pach, współorganizator "imprezy" przedstawi tę dokumentację w Międzynarodowej Federacji Automobilowej w Paryżu.

   Na autostradzie pracują już ekipy, które poprawią sfatygowaną nieco w niektórych miejscach nawierzchnię. Ze względów bezpieczeństwa zamkniemy dla ruchu kołowego 2 pasy, na których trwać będzie 9-dniowa pórba... Liczę na wyrozumiałość "zwykłych" użytkowników szos, zmuszonych do korzystania w tym czasie tylko z dwóch pozostałych pasów jezdni. (zek)

 
 
rekord73_reklama_retro_01.png