Przed biciem rekordu świata na Fiacie 125p (Słowo, 01.06.1973) Drukuj Email

 

24 godziny z przeciętną 133 km/godz. (Wysłannicy "SŁOWA" na generalnej próbie)

   24 godziny jazdy non-stop na autostradzie pod Wrocławiem z przeciętną prędkością 133 km/godz. pozwoliło 5 kierowcom, którzy uczestniczyć będą w próbie bicia międzynarodowego rekordu szybkości "Polskim Fiatem" na zapoznanie się z warunkami panującymi na trasie.

   W generalnej "przymiarce" do bicia rekordu S. Zasada, A. Aromiński, J. Dobrzański, R. Nowicki i M. Varisella jeździli na "Polskim Fiacie" - identycznym z tym, na którym 15 czerwca wystartują z zamiarem pobicia wielkiego rekordu. Próba w której uczestniczyli kierowcy pozwoliła na ustalenie do końca wielu technicznych problemów, zapoznanie się z trasą, rozmieszczenia punktów pomocniczych itp.

   Inicjator próby bicia rekordu świata - Sobiesław Zasada, powiedział reporterom "Słowa" po zakończeniu przejazdu:

   Mimo iż pierwsza "przymiarka" została uwieńczona powodzeniem - nie popadajmy w najmniejszy nawet optymizm. Nie można zapominać, iż podczas bicia rekordu będziemy jechali non-stop przed 9 dni i nocy i czeka nas wiele niespodzianek w postaci choćby nieprzywidzianych defektów czy kaprysów pogody (przypomnijmy, iz poprzedni rekord świata należy do samochodu "Simca" i wynosi 117 km/godz.). Podsumowując jednak naszą 24-godzinną jazdę należy pochwalić dobre ogumienie z Centralnego Laboratorium Oponiarskiego w Poznaniu. Nie mieliśmy także problemów z samochodem - wymienialiśmy tylko świece i regulowaliśmy zawory. Nasz "Fiat" przejechał 3300 kilometrów (średnia prędkość 133 km/godz.) ale to zaledwie 1/6 dystansu, jaki musimy przejechać aby ustanowić rekord...

 
 
rekord73_reklama_retro_06.png