Dziś o godz. 16.45 Polski Fiat startuje o rekord świata (Express Wieczorny, 15.06.1973) Drukuj Email


   Dziś o godz. 16.45 na autostradzie wrocławskiej nastąpi start "Polskiego Fiata 125 P" do próby bicia rekordu świata w jeździe wytrzymałościowej na dystansie 25 tys. km.

   Siedmiu kierowców - Andrzej Jaroszewicz, Robert Mucha, Sobiesław Zasada, Franciszek Aromiński, Jerzy Dobrzańskie, Marek Varisella i Ryszard Nowicki przez 9 dni walczyć będą o uzyskanie przeciętnej szybkości lepszej niż 117,6 km na godz.

   W czwartkowe popołudnie wszyscy kierowcy zameldowali się we Wrocławiu. Sobiesław Zasada, jeden z inicjatorów tej próby, przyjechał do Wrocławia z Warszawy. W stolicy zamieniliśmy z nim kilka słów. Powiedział on nam:

- Wydaje mi się, że samochód, na którym pojedziemy, jest dobrze przygotowany przez żerańską FSO. Jest to samochód seryjny, w zasadzie taki, jaki kupują użytkownicy w "Behamocie". Jestem przekonany, że wytrzyma on tę próbę "zmęczenia".

Przez najbliższe 9 dni autostrada wrocławska będzie na odcinku próby zamknięta.

   Jak dowiadujemy się, zgłoszenie próby bicia rekordu świata przez "Polskiego Fiata" wywołało spore zainteresowanie za granicą. Szereg znanych firm zaoferowało przysłanie różnego osprzętu, olejów itp.

   Od turyńskiego "Fiata" nadeszła wiadomość, że na końcowe 3 dni próby chce przyjechać do Wrocławia 15 dziennikarzy oraz przedstawiciele macierzystej fabryki "Fiata".

   Prasa fachowa w Europie zachodniej na czołowych miejscach publikuje informacje o zgłoszeniu próby bicia rekordu świata przez nasz samochód. (Kos)

 
 
rekord73_reklama_retro_05.png