"Nie dajmy się zwariować"!!! (Motor, 05.08.1973) Drukuj Email


   Słuchając na każdym kroku o "siedmiu wspaniałych" i nieludzko zmęczonych bohaterach, bijących rekordy świata na Fiacie 125p, twierdzę, że robiło się wielką krzywdę nie tylko kierowcom rekordzistom, ale również ludziom naprawdę ciężko pracującym.

   Kto ponosi większy wysiłek fizyczny: kierowca pociągu drogowego wiozący np. ładunek z Wrocławia do Szczecina, pracujący 12 godz. na dobę i zdany tylko na własne siły, czy "bohaterowie" pracujący 3 godz. na dobę, pijący pepsi colę sprowadzoną wprost z Żerania (widocznie wrocławska jest nieodpowiednia), prowadzacy Fiata na autostradzie zamkniętej dla ruchu i obsłudze serwisowej spełnającej swoje obowiązki wzorowo? A co ma powiedzieć np. górnik, hutnik czy zwykła robotnica pracująca na 2-ch etatach?

   Żenujące były wypowiedzi kierowców, młodych przecież ludzi, mówiących stale o zmęczeniu i wyczerpaniu. Mistrz Sobiesław Zasada stwierdził w "Forum", że w całej jego karierze jest to największy wysiłek fizyczny i psychiczny. I tym stwierdzeniem stracił, moim zdaniem, ogromną większość swoich sympatyków. Należy bowiem rozumieć, że Safari, Londyn, Meksyk i inne rajdy były niczym w porównaniu ze zmaganiami pod Wrocławiem.

   Brylujący w mocnych określeniach red. J. Ciszewski, używając w co drugim zdaniu określeń: "nieludzko zmęczony", "ogromny wysiłek", czy "wspaniały bohater", lub red. E. Pach w swoich mdło-cukierkowo wypowiedziach rzędu: "kochany, drogi wspaniały Fiacie" zrobili bardzo dobrą antyreklamę, temu bez wątpienia dużemu osiągnięciu polskiej motoryzacji.

   Używając porównań mistrza S. Zasady zadam Mu jedno pytanie: czy porównywalny jest rekord świata w skoku o tyczce bambusowej z przed 20 lat z obecnym rekordem o tyczce z włókna szklanego i nowoczesnych metodach treningu?

   Gratuluję wytwórcom Polskiego Fiata na Żeraniu dużego osiągnięcia bo to jest ich największa zasługa. Natomiast "zmęczonym nieludzko bohaterom" po 15 dniowej pracy, przyjścia do równowagi fizycznej i psychicznej. W sanatorium dla ozdrowieńców.

mgr B. Kropiewnicki, Wrocław

 
 
rekord73_reklama_retro_03.png