Rekordy Polskiego Fiata zatwierdzone (Sport, 11.09.1973) Drukuj Email


   Polski Związek Motorowy otrzymał z FIA informację, że na posiedzeniu komisji sportowej, które odbyło się w Mediolanie zostały wstępnie zatwierdzone rekordy Polskiego Fiata ustanowione na autostradzie pod Wrocławiem na 25.000 km, 25.000 mil i 50.000 km. W posiedzeniu komisji sportowej miał wziąć udział prezes PZMot., R. Pijanowski, jednakże z powodu epidemii cholery we Włoszech nie wyjechał do Mediolanu. Decyzja komisji sportowej podlega jeszcze zatwierdzeniu przez jesienny kongres FIA, który odbywa się co roku w Paryżu, w październiku, z okazji wielkiego salonu samochodowego.

   W ten sposób ostatecznie została rozwiana niepewność, co do losów polskich rekordów. Trzeba bowiem wyjaśnić, że ekipa Forda przeprowadzała swoją próbę, zresztą udaną, bicia rekordów świata jeszcze w lutym, a więc przed Polskim Fiatem, ponadto w grupie i klasie naszego samochodu Ford, po uzyskaniu rekordowych wyników na 10 tys. km oraz 10 tys. mil uległ awarii i dalej już nie pojechał.

   Przy okazji wiadomość z FSO. Po rozebraniu silnika rekordowego Fiata okazało się, że był on w idealnym stanie i bez trudu można byłoby bić rekord na 75.000 km. Natomiast po zmianie głowicy i łańcucha rozrządu Polski Fiat mógł zaatakować rekord na 100 tys. km. Warto dodać, że obie te części znajdowały się w samochodzie podczas próby, a ich wymiana nie trwałaby dłużej niż zmiana tłoka, nie miałaby więc większego wpływu na obniżenie przeciętnej prędkości. (kor)

 
 
rekord73_reklama_retro_03.png