"STOMIL - REKORD" ZE ZNAKIEM JAKOŚCI... (Trybuna Robotnicza, 13.09.1973) Drukuj Email

 

WĄTPLIWOŚCI...
DOBRE RADY...
DOŚWIADCZENIA...

SOBIESŁAW ZASADA ODPOWIADA NA PYTANIA I LISTY CZYTELNIKÓW

   W jednej z publikacji, na temat próby bicia szybkości na polskim "Fiacie", zamieszczonej w "Trybunie Robotniczej", wspominał Pan o znakomitym polskim ogumieniu, wyprodukowanym przez "Stomil". Jako przeciętny użytkownik samochodu chciałbym wiedzieć, jakie zalety posiadają nowe opony i w czym ustępują one wyrobom renomowanych firm zagranicznych?

(Jan Rawicz - Zabrze)

   Istotnie, podkreślając znaczny wkład "Stomilu" w ustanowienie światowych rekordów szybkości na podwrocławskiej autostradzie, wspomniałem o nowym polskim ogumieniu - oponach radialnych "Stomil-Rekord". Były to pierwsze, eksperymentalne modele opon wypróbowane i sprawdzone w czasie jazdy na dystansie 50 tys. kilometrów.

   Ogumienie promieniowe produkowane jest aktualnie przez wszystkie prawie firmy światowe. Więcej, np. Michelin prawie całkowicie przestawił się na produkcję opon radialnych. Praktyka potwierdziła bowiem, że ten typ ogumienia znany od blisko... 50 lat przewyższa znacznie opony tradycyjne - diagonalne. Warstwa kordu wykonana z pasemek włókna sztucznego np. poliamidu i nitki osnowy, układające się prostopadle do kierunku obrotu koła zwiększają bezpieczeństwo jazdy, szczególnie na nawierzchni śliskiej, zaś równomiernie zdzierający się bieżnik i mniejsze opory toczenia oszczędzają - jeśli można tak powiedzieć - silnik. Ponadto żywotność takiej opony jest zdecydowanie dłuższa, niż w przypadku opon diagonalnych.

   Moja opinia na temat nowego ogumienia nie jest gołosłowna. Ostatnio, miałem okazję porównać - w tym samym czasie i na tym samym samochodzie - oba rodzaje ogumienia. Różnice są tak kolosalne, że dla ich uplastycznienia pozwolę sobie użyć obiegowego już stwierdzenia - opony diagonalne mają się tak do radialnych, jak stary trzewik do nowych lakierek. Proszę rzecz jasna nie traktować tego dosłownie, bowiem z drugiej strony każdy użytkownik samochodu wie, że dobra jakościowo opona diagonalna równie nieźle spełnia swoją funkcję.

   Czy polskie opony radialne można porównać z ogumieniem zagranicznym? Oczywiście, "Stomil-Rekord" to bardzo dobre opony, choć moim zdaniem nie dorównują jeszcze takim potentatom jak Michelin czy Pirelli. Po prostu lata doświadczeń mają swoją wymowę. Śmiało mógłbym natomiast porównać nasze ogumienie z oponami Dunlopa, typu SP-57. (Opony te produkował Dunlop do roku 1972, tzn. do czasu ukazania się pierwszych egzemplarzy nowego typu - "Dunlop As").

   Sam "Stomil" nie jest jeszcze w pełni zadowolony z nowych opon, mimo że uzyskały one wysoką ocenę użytkowników. Prace badawcze trwają nadal. Ich wyniki wskazują, że za dwa, trzy lata będziemy produkować opony na najwyższym poziomie światowym.

 
 
rekord73_reklama_retro_01.png